Triumph Or Agony

Jaké je druhé album z nové ságy? Nebo lépe řečeno - jak se líbí mi osobně? Rád bych shrnul jaké mám z něho pocity, nečekejte žádný komplexní článek, ani vyjmenování co, kde a jak se na albu podílel. Zaměřím se na to nejdůležitější - na hudbu.

Začnu tradičně rozšířeným výčtem skladeb - intro - Dar-Kunor. Trvá něco přes 3 minuty, je dobré. Mám pocit, že starší intra byly kratší a dynamičtější:) Ale jo, líbí se mi.

Skladba číslo 2 - Triumph Or Agony. Je podle ní pojemnované album! Takže by se z ní mělo dát dost vyčíst. Je pomalá, jako celé album - to mi vadí nejvíce:( Byl jsem zvyklý na rychlost, strhující rychlost - proto se tento hudební styl nazývá (ať si říká kdo chce co chce a vymýšlí svoje směry) power/speed metal. Power kvůli sršící energii, vybuchujícím sborům... a speed kvůli rychlosti s jakou to vše uhání vpřed. I s poslední Luccovy desky je jasně vidět velké zpomalení, což mi osobně vadí. Skladba alespoň nabere příjemnou rychost hned v druhé sloce a jednoduchý refrén "Triumph Or Agony" na koncertě určitě vyzní... ale říkalo si to o brutální vypalovačku ve stylu Holy Thuderforce.

Třetí skladba mi přijde otřesná, zvuk na úvod mi přijde jak deset let zpět, nějak jsem ji celkově nepobral.

Čtvrtá obsahuje klasicky hodně středověko-folkových, či jak to nazvat, prvků. Forest of Unicorns, March of Swordmaster... v tomhle duchu. Spíš k Forest of Unicorns... taky i textem. Ale ten měl větší atmosféru. Hodnotím ale kladně, hezké.

The Myth Of The Holy Sword - začíná velice netradičně pouze bicími. Nese se taky v pomalém duchu, ale obsahuje nádherné melodie, které vypuknou hned v začátku. Melodie které umí vytvoři jen Rhapsody. Text o tom jak vůbec vznikl Onen meč... zajímavé schéma skladby. Velice povedná.

Šestka. Nudna. Jestli si myslí že když to bude italsky a pomalé tak že z toho budu naměko tak to ne:)

Silent Dream - 7. Jako by tady trochu nepatří, ale líbí se mi.

8. skladba mi připomíná i osmou skladbu z Power of The Dragonflame... nevím proč, průměrná; pomalá.

9. taková rádoby "romantická" skladba... podle mě tyhle věci Rhapsody moc nejdou... ale budiž, jakýsi nápad to má.

10. Tak, The Mystic Prophecy Of The Demon - trvá přes 16 minut! Obsahuje samozřejmě spoustu motivů, nápadů atd... ale u mě na plné čáře vede část s dlouhým sborovým refrémem...

THEY ARE THE LAST HOPE
FOR MEN, DRAGONS AND DWARVES
SPIRITS OF THE FORESTS
SHY ELVES AND TROLLS
FIVE GO FROM ELGARD
INTO THE DARKNESS LEAVING THE LIGHT
TO FIND THE BLACK ORDER'S
IMMORTAL DARK RHYMES
TO FIND THE WRITTEN WORDS
BY HELLGOD'S UNHOLY SON
PREVENT HIM FROM RETURNING
AND SAVE THE WHOLE WORLD
THROUGH THE VALLEY OF SIN
LED BY THE WHISPERS OF HOLY WIND
INTO DAR-KUNOR A NEW SAGA BEGINS

Kdo neslyšel neuvěří... prostě zpěvná melodie ze které jde jasně cítit Rhapsody... už jen kvůli tomuhle to CD prostě musíte mít. Bohužel skladba celkově je dost pošramocena Film metalem ale i tak obsahuje další skvělé části... třeba temnější verze When the Demons Awake někde uprostřed skladby, nebo pomalejší část kdy Lee vypráví jak se dostali ven z labyrintu a na pozadí hraje opravdu povedená epická hudba. A pak zase ten refrén;)

Poslední - jedenáctou - skladbu beru spíš jako další kus příbehu než něco jiného...

No a celkově? Podle mě jedno z nejslabších alb, ale příznivci ví, že už kvůli těch pár motivů je třeba ho slyšet... a jak to vidíte vy? Budeme rádi když zašlete nějaké své hodnocení...

Petr